Categories : Forex Trading

 

Niesiona na fali strachu wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę. Choć od tamtego czasu nastąpiła spora korekta, to analitycy MUFG spodziewają się zwyżki cen metalu szlachetnego, nawet do 2250 dol. Z drugiej strony analitycy Goldman Sachs wskazują, że na spowolnienie rajdu cenowego złota mogą mieć wpływ pozytywne informacje dotyczące potencjalnej szczepionki na COVID–19. W raporcie możemy przeczytać również o tym, że w perspektywie najbliższych kilku miesięcy możemy spodziewać się albo korekty ceny złota, albo utrzymania trendu bocznego. Eksperci Incrementum podkreślają, że utrzymany jest trend zwiększania przez banki centralne udziału złota w rezerwach.

cena złota prognoza 2021

Rynki spodziewają się teraz podwyżki stóp procentowych o 50 pb. Kurs EUR/USD dotarł do kluczowego poziomu 1,36, po czym zaczęły się spadki Złoto z problemami… Po spadku ceny poniżej $1200 za uncję w pomoc w zakresie przydziału finansowego-oferty ekspertów 2018 roku złoto gwałtownie wzrosło w ciągu kolejnych 12 miesięcy, wyznaczając początek byczego trendu. Dochodowość metalu szlachetnego wzrosła prawie o 20%, a notowania podniosły się do $1556 za uncję.

Rynek złota w Polsce rośnie

Jeszcze pod koniec grudnia żaden z banków inwestycyjnych nie oczekiwał wzrostu dolarowych notowań złota powyżej 2000 USD w 2022 roku. Goldman jest więc pierwszy na tym polu i zapewne w ślad za nim pójdą kolejni progności. Albowiem pomimo nasilających się oczekiwań na zakończenie skrajnie ekspansywnej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych od połowy września ceny złota idą delikatnie w górę. Analitycy TD Securities spodziewają się, że wraz z gwałtownym wzrostem stóp procentowych kurs złota straci wszystkie ostatnie zyski i spadnie poniżej poziomu 1800 dolarów za uncję. Także Dorota Sierakowska z DM BOŚ przypomina, że im wyższa inflacja, tym większa szansa na odważniejsze podwyżki stóp procentowych, na rosnącą siłę amerykańskiego dolara i presję na niższe ceny złota. W ostatnich tygodniach cena złota ugięła się pod presją wzmacniającego się dolara i wzrostu rentowności obligacji.

W połowie roku kurs metalu szlachetnego powinien osiągnąć $2346. W ciągu roku cena będzie wciąż rosnąć i 31 grudnia osiągnie poziom $2622. Analitycy oczekują, że produkcja będzie rosnąć do 2023 roku, biorąc pod uwagę, że ceny rynkowe znacznie przekraczają wydatki na produkcję. Brak jasności co do zakończenia spadku gospodarczego i wyższe tempo inflacji mogą doprowadzić do wzrostu cen złota.

cena złota prognoza 2021

Będzie miało trend boczny z nastawieniem na spadek. Ludzie potrafili wyrzucać najgorsze obraźliwe stwierdzenia, że jak to sprzeciwiam się woli ich guru? Przykre, że chcesz ludziom mądrze podpowiedzieć, a otrzymujesz obelgi. Cena złota może mieć przed chiński eksport zobacz największy wzrost w ciągu dwóch lat import również zobaczyć wzrost o investingcom sobą świetlaną przyszłość, prognozują analitycy MUFG. Prognozowane na 2021 odbicie gospodarcze i wzrost popytu na rynkach wschodzących. Zdaniem analityków Incrementum, nie da się we wzorowy sposób uchronić portfela przed tym Wielkim Krachem.

Goldman Sachs podniósł prognozę ceny złota

21 lipca GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej w Polsce w czerwcu. Zdaniem analityków Banku Millennium, świadczą one o tym, że w naszym kraju trwa już recesja techniczna. W tej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała z większą ostrożnością podchodzić do kolejnych podwyżek stóp procentowych, co jednocześnie oznacza ryzyko przedłużenia czasu… Złoto, razem z dolarem USA, który traci swoją funkcję jaką waluta rezerwowa, jest rynkowym instrumentem, azylem.

W czym jest najwięcej złota?

Najwięcej złota można znaleźć w procesorach. Niektóre zawierają go bardzo dużo. Najwięcej: Pentium Pro – 1.0 g, AMD K5 – 0.50 g, Original Intel Pentium 60Mhz – 90Mhz – 0.48 g, NEC (server chip) – 0.27 g, Toshiba (server chip) – 0.27 g, Cyrix 586 – 0.25 g, IBM 686 PR200 – 0.25 g.

Bank Anglii zdecydował o już drugiej podwyżce w cyklu. Tymczasem z gospodarek i rynków finansowych docierają już sygnały możliwego spowolnienia. W okresach hossy jest to 5 % wartości portfela, natomiast w okresach bessy zwiększam udział złota do 10 % wartości portfela. Jednocześnie złoto staram się kupować z pewnym wyprzedzeniem cyklu koniunkturalnego. Czy zarabiam na tym, – raczej nie, ale jednocześnie nie tracę.

Główny ekonomista BGK o polskiej i europejskiej gospodarce: stabilizacja musi nastąpić [WYWIAD]

Od wybuchu pandemii COVID-19 Fed, czyli amerykański bank centralny, utrzymuje zerowe stopy procentowe. Jednocześnie podwyższona inflacja oznacza utratę wartości przez pieniądz, co często jest argumentem za inwestowaniem w kruszec. W tym tygodniu notowania złota przekroczyły okrągły poziom 2.000 USD za uncję. Wszystko wskazuje na to, że cena złota na rynku w 2022 roku będzie rosła, przynajmniej tak długo, jak sytuacja międzynarodowa nie ulegnie znaczącej poprawie. Jednak nawet w takim przypadku trudno wieszczyć nagłą przecenę i załamanie rynku. Poczucie światowego bezpieczeństwa po Rosyjskiej agresji na Ukrainę na pewno zostało trwale zburzone i wiele lat minie, nim uda się je odbudować.

W 2021 roku wartość kruszcu osiągnęła już poziom 7,2 miliarda dolarów amerykańskich. Jeśli sprawdzą się prognozy dotyczące cen złota w najbliższej dekadzie NBP może zyskać niemal 40 miliardów dolarów amerykańskich. W lipcu rozpoczął się trwały wzrost z powodu gwałtownego spadku eur/gbp dochodowości w USA. Jednak od 6 do 9 sierpnia cena znacznie spadła w związku z pojawieniem się mocnych danych na temat rynku pracy w USA. Trend spadkowy rozpoczął się na początku jesieni 2021 r., a 29 września cena spadła do $1726,11 za uncję przez wyższą dochodowość w USA.

Ceny kruszcu wzrosły w wyniku prognozowanej inflacji i próby zabezpieczenia się przed nią. Wysoka zmienność wpływa na rynki finansowe od samego początku 2022 r. Podczas gdy wzrost cen złota był dość stały i teraz trend wzrostowy trwa. Inflacja to kluczowy czynnik, wpływający na wartość metalu szlachetnego w najbliższej przyszłości.

Znajdziesz nasz też

Po dwumiesięcznej zwyżce notowań złota, trwającej przez cały kwiecień i maj, ceny kruszcu wyraźnie idą w dół w ostatnich dniach. Inwestorzy chętniej lokują w nim pieniądze w czasach niepewności. Nic więc dziwnego, że po wybuchy pandemii koronawirusa, cena kruszcu poszła mocno w górę i w sierpniu 2020 roku przekroczyła 2 tys. Dolarów za uncję i znalazła się na najwyższym poziomie w historii. Dolar umacnia się bo jest „bezpieczną przystanią” w sytuacji przeceny innych aktywów z powodu rosnących obaw recesji, a także w związku z oczekiwanym dalszym agresywnym podwyższaniem stóp przez Fed.

W drugim kwartale 2022 roku amerykańska gospodarka skurczyła… Po kilku mocnych odczytach gospodarczych w tym tygodniu, uwaga inwestorów skupia się teraz na piątkowych danych o zatrudnieniu w USA, które mogą dać więcej jasności na temat agresywnego zacieśniania polityki przez Fed. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl NASDAQ z perspektywą cofnięcia do pkt. Cena złota wzrasta na początku tygodnia do 1778 dol.

W jakim kraju najtaniej kupić złoto?

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej czynniki i dostępne w Internecie informacje dotyczące cen złota, stosunkowo niskie kwoty za detaliczny zakupu kruszcu inwestycyjnego znajdziesz w Hong Kongu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tajlandii, Indiach, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Austrii.

Tutaj przeczytasz więcej o tym, czy warto inwestować w złoto. W takim otoczeniu złoto może okazać się skuteczną inwestycją i zabezpieczeniem na nadchodzące dziesięciolecia, taka jest prognoza. Na całym świecie starzenie się populacji i inflacja stanowią długoterminowe zagrożenie, a wpływ sztucznej inteligencji pozostaje nieznany i trudny do rozpoznania.

Prognozy inflacji na 2022 r, przy słabej postawie naszego banku centralnego, mogą spowodować, że nasza złotówka będzie się nadal osłabiać względem dolara amerykańskiego. Nie chciałbym być czarnowidzącym prorokiem, ale możemy wkrótce zobaczyć notowanie 4,5 zł/USD. Prognoza MUFG zakłada wzrost ceny uncji srebra do 30 dol.

Co ciekawe obserwujemy całkiem wyraźną korelację między złotem oraz S&P 500. Jeśli raport wypadnie słabiej od oczekiwań (NFP 150 tys. i niżej, dynamika… Swoje prognozy dla złota podnieśli za to analitycy Goldman Sachs. Ich zdaniem cena złota w ciągu najbliższych 12 miesięcy powinna osiągnąć poziom USD. Wynika to zarówno z faktu dużej presji inflacyjnej, jak i historycznego zachowania złota w okresie podwyżek stóp procentowych i spowalniającej gospodarki. Skąd się bierze cena złota, która płacimy za monety czy sztabki?